37 éve UEFA-kupa-döntőzött a Videoton

12 június 2022 23:38:12 EET

A mostani Bajnokok Ligája-győztes Real Madridot is megverte a Videoton 37 évvel ezelőtt, de emellett is impozáns a kiejtett csapatok névsora, köztük a PSG-vel és a Manchester Uniteddel.

Mini Vidi-töri

A klub eredetileg 1941-ben alakult, Székesfehérvári Vadásztölténygyár SK néven. Az NB II-ben először az 1957-58-as idényben szerepelt a csapat. 1967-ben az NB I/B második helyezettjeként feljutott az egyesület az NB I-be – tizenegy másodosztályú szezon után. Az első osztályban már Videoton SC-ként kezdte meg a szereplést, és ugyan először rögtön kiesett onnan, de aztán újra egyből feljutott és aztán sokáig stabil középcsapatnak számított. Kovács Ferenc hetvenes évekbeli edzősködése idején a hetediknél rosszabb helyen nem végzett a klub, az 1974-75-ös bajnokság után a nemzetközi porondra is kiléphetett, ám az UEFA-kupában az első körben búcsúzott, a Napolival szemben. Az 1975-76-os idényben addigi legnagyobb sikerét elérve a második lett az NB I-ben, amit már követett egy szép menetelés az UEFA-kupában, hiszen két csapaton is átlépett a Vidi, a Fenerbahcet 5-2-es összesítéssel, az Innsbruckot 2-1-gyel búcsúztatta, ám a harmadik fordulóban a Magdeburg megálljt parancsolt neki. Ezután távozott Kovács és hullámzóbb is lett a klub teljesítménye a magyar élvonalban, ám miután 1983 tavaszán majdnem kiesett a gárda, a korábbi sikeredző, Kovács Ferenc visszatért, és csapat elérte fénykorát. Az 1983-84-es szezonban harmadik helyen végzett, míg Szabó József lett az NB I gólkirálya, a klub pedig ismét jogot nyert az UEFA-kupa indulásra.

Az UEFA-menetelés

A Videoton az első fordulóban, a csehszlovák Dukla Prahát kapta ellenfélül, a Fehérváron elért 1-0 elég volt a továbbjutáshoz, mert a cseh fővárosban gól nélküli döntetlen született az előző BEK-ben nyolcaddöntőig menetelő prágai klub otthonában.

A következő körben, a francia sztárcsapat, a Paris Saint-Germain következett, és nem ígérkezett könnyű falatnak, ám a Videoton már idegenben letette névjegyét egy 4-2-es győzelemmel. Kovács Ferenc edző így emlékezett vissza: "Kimentünk Párizsba. Milliomos csapathoz érkeztünk, mindenki tudta, hogy a Videoton semmivel nem veheti fel velük a versenyt. Ezt éreztették is velünk. Én azonban a meccs előtt kétszer láttam őket. Tudtam, hogy mi lehet a gyenge pontjuk. 4-0-ra vezettünk, talán soha egyetlen csapatom sem játszott olyan jól, mint akkor a Videoton. A vége 4-2 lett. A fehérvári visszavágó előtt borzasztó ideges voltam. Mindenki azzal jött, hogy itt már nem eshetünk ki. 2-0-nál már éppen megnyugodtam, amikor leszállt a köd. A franciák még egy esélyt kaptak a sorstól. De akkor már tudtam, hogy nem eshetünk ki. Másnap délben volt a megismételt meccs. Huszonötezren szorongtak a lelátón. A fehérvári munkahelyekről elengedték az embereket. Nyertünk 1-0-ra. Sosem felejtem el."

A Vidi tehát háromszor is megverte a PSG-t, hogy a harmadik fordulóban következzen a jugoszláv Partizan Belgrád. A Sóstói Stadionban kiütéssel, 5-0-ra nyert a Videoton, Szabó József négy gólt szerzett. A visszavágón 2-0-ra nyert a Partizan. A negyeddöntőben jött az első fordulóban a másik magyar indulót, a Rába ETO-t búcsúztató nagynevű angol klub, a Manchester United. Az Old Trafforban rendezett első meccset kivédekezte a magyar csapat, Kovács lestaktikájára csak egy góllal tudott válaszolni a MU. A visszavágón szintén 1-0-s eredmény született, de a fehérváriak javára, így következhetett a hosszabbítás, majd a tizenegyespárbaj. A végletekig kiélezett párharcban a Videoton volt a jobb 5–4-gyel, de úgy, hogy az első meccs gólszerzője, Stapleton hibázott a harmadik körben. Ötödiknek jött Gömöri, ha berúgja, nyer a Vidi. Kovács így emlékezett vissza a történtekre: "Ott álltam a kezdőkörben, sorra kérdeztem a játékosokat, ki rúgja? Odaállt elém a Gömöri Ottó, azt mondja, írjon be mester, bevágom én. Hittem neki, meg örültem annak, hogy valaki önként vállalta. Persze mellévágta a srác. Ott zokogott. Mondom neki, nyugi, a Disztl Peti kivédi. Így történt. Aztán jött a Vadász Imre, bevágta, továbbmentünk. Kivertük a Manchester Unitedet."

Jöhetett az elődöntő, ezúttal is egy újabb jugoszláv csapat ellen. A Zeljeznicar Szarajevót az első magyarországi meccsen a Vidi 3-1-re verte. Bizakodhatott a szurkolótábor, ám a visszavágon a szarajevóiak 2-0-ra vezettek és továbbjutásra álltak, amikor a 87. perc Csuhay döntőbe lőtte a magyarokat. "Szarajevó? 2-0-ra vezetett a Zeljeznicar, ültem a kispadon, mondtam magamban, itt a vége a nagy menetelésnek. Kicsit szomorú voltam, hogy ha már kivertük a Paris St. Germaint, meg a Manchester Unitedet, akkor épp ezek a jugoszlávok ütnek ki bennünket. De aztán jött Csuhay Jóska, bevágta, én meg azt sem tudtam, hol vagyok. Később tudatosult csak bennem, hogy bejutottunk az UEFA Kupa döntőjébe" – mesélte Kovács Ferenc a tízéves évfordulóra készült rádióműsorban.

A döntő a Real ellen

A spanyol sztárok (Santillana, Emilio Butragueno, Jose Antonio Camacho, Manolo Sanchis, Míchel, Juanito) mellett nemzetközi klasszisokkal (az argentin Jorge Valdano, a német Uli Stielike) felálló Real Madrid útja a döntőig: Innsbruck, NK Rijeka, Anderlecht, Tottenham, Inter. A finálé első felvonását Fehérváron tartották, ahol nézőcsúcs, 40 ezer szurkoló előtt játszott a sztárcsapat. A Videoton helyzetét sérülések és eltiltások alaposan megnehezítették (Májer, Csongrádi, Szabó is hiányzott a kulcsjátékosok közül), soha nem látott felállásban volt kénytelen játszani a gárda, ami a végeredményen is kiütközött, hiszen 3-0-ra nyertek a spanyolok. A visszavágó formalitásnak ígérkezett, ám a Videoton még egyszer megmutatta, hogy nem véletlenül verekedte el magát a döntőig, és bravúrt végrehajtva 1-0-ra legyőzte Madridban, a Bernabéuban 90 ezer ünneplő néző előtt a jóval nevesebb riválist, és 3-1-es összesítéssel ezüstérmes lett. A Real a meccs elején 11-eshez jutott, ám Disztl – ahogyan a MU ellen korábban – ezúttal is hárított, a meccs végén az első találkozóról sérülés miatt hiányzó Májer lőtte a győztes gólt – szintén büntetőből. Az UEFA-kupa legjobb góllövője ebben az idényben a teljes mezőnyből egy Vidi-játékos, Szabó József lett.

Az ezüstérmes csapat

Miközben a nemzetközi porondon menetelt a gárda, az NB I-ben is helytállt és 1984-85-ben is a harmadik helyen végzett. Azóta sem jutott nemzetközi kupa döntőjébe magyar egyesület. A sikercsapat névsora: Disztl Péter, Koszta János kapusok, Csuhay József, Disztl László, Végh Tibor, Horváth Gábor, Borsányi István, Vaszil Gyula védők. Burcsa Győző, Csongrádi Ferenc, Vadász Imre, Palkovics István, Wittman Géza, Faddi Máté középpályások és Szabó József, Májer Lajos, Novath György, Gyenti László, Gömöri Ottó csatárok.

A Videoton utódja, a MOL Fehérvár FC idén nem szerepelt nemzetközi kupa döntőjében, de legutóbbi ilyen ellenfele, a Real Madrid ezúttal is nyert egy kupát, mégpedig a Bajnokok Ligáját, miután megverte a Liverpoolt, így még vár rá egy újabb döntő. Az európai Szuperkupa fináléja augusztus 10-én lesz Helsinkiben, a BL-győztes Real Madrid rendes játékidős sikerére 1.44 az odds, a döntetlenre 4.75, az Európa Liga-nyertes Eintracht Frankfurt 90 perc alatt elért győzelmére 7.00 a szorzó.